پلی لکتیک اسید و یا همان PLA نوعی متفاوت از پلیمرهای ترموپلاستیک می باشد. این نوع ترموپلاستیک از منابع تجزیه پذیر مانند نشاسته ذرت و نیشکر است. اکثر پلاستیک های دیگر حاصل تقطیر و پلیمریزاسیون ذخایر تجزیه ناپذیر نفتی هستند. پلاستیک هایی که فرآورده زیست توده می باشند بیوپلاستیک نام دارند.

پلی لکتیک اسید یا همان PLA یک پلاستیک تجزیه پذیر است و خواصی مانند پلی پرپلین(PE), پلی اتیلن(PE), و پلی استایرین(PS) دارد. خوشبختانه شرایط تولید PLA با تجهیزاات تولید پلاستیک های پتروشیمی مطاقبت دارد. این امر باعث شده تا تولید آن مقرون به صرفه باشد. بر این اساس پلی لکتیک اسید دومین حجم تولید انبوه در بین بیوپلاستیک ها را دارد.

پلی لکتیک اسید کاربردهای بسیاری گسترده ای دارد. برخی از کاربردهای رایج آن در تولید نوارهای پلاستیکی، بطری ها، و تجهیزات پزشکی تجزیه پذیر است. پلی لکتیک اسید و یا PLA در مجاورت گرما منقبض می شود و در نتیجه برای استفاده به عنوان مواد بسته بندی جمع کننده مناسب است. علاوه بر این ، سهولت ذوب پلی لکتیک اسید به برخی از کاربردهای جالب در چاپ سه بعدی اجازه می دهد. از طرف دیگر ، دمای ذوب پایین آن باعث می شود بسیاری از انواع PLA برای نگهداری مایع گرم نامناسب باشند. (به عنوان مثال لیوان های پلاستیکی)

فیلامنت های PLA برای پرینت سه بعدی

فیلامنت های PLA برای پرینت سه بعدی

پیچ های پزشکی PLA جایگزین پیچ های ایمپلنت تیتانیوم

پیچ های پزشکی PLA جایگزین پیچ های ایمپلنت تیتانیوم

انواع مختلف پلی لکتیک اسید PLA کدامند و چرا اغلب از آن استفاده می شود؟

انواع مختلفی از پلی لکتیک  اسید وجود دارد که شامل ،PDLA ، PLLA و PDLLA می باشد. هر یک از آنها دارای ویژگی های کمی متفاوت هستند اما از نظر تولید از یک منبع تجدید پذیر (اسید لاکتیک: C3H6O3) می باشند.  برخلاف پلاستیک های سنتی  که از مشتقات نفتی تجدیدناپذیر گرفته می شوند.

تولید PLA ایده محبوبی است زیرا نمایانگر تحقق رویای تولید پلاستیک غیر نفتی و مقرون به صرفه است. فواید عظیم PLA به عنوان بیو پلاستیک قابلیت های بسیار آن از جمله تجزیه پزیری آن در محیط طبیعی است. به عنوان مثال، یک بطری PLA که در اقیانوس رها شده است معمولاً طی شش تا 24 ماه تجزیه می شود. در مقایسه با پلاستیک های معمولی که تجزیه آنها در طبیعت ممکن است هزاران سال طول بکشد این واقعاً خارق العاده است. بر این اساس ، پتانسیل بالای PLA در تجزیه پذیری آن را کاندید مناسبی برای تولید محصولات با طول عمر پایین می کند. به عنوان مثال برای ساخت بطری پلاستیکی آب یا به عنوان ظرف میوه و سبزیجات می تواند بسیار مفید باشد. نکته قابل توجه این است که با وجود توانایی تجزیه پذیری،PLA در هر کاربرد عادی (مثلاً به عنوان یک قطعه پلاستیکی) بسیار مقاوم است.

پلی لکتیک اسید برای ساخت نمونه اولیه در دستگاه های CNC و پرینترهای سه بعدی

PLA یکی از دو پلاستیک مصرفی رایج برای پرینترهای سه بعدی FDM می باشد که بصورت فیلامنت در دسترس است. پلاستیک پرینت سه بعدی رایج دیگر ABS است. اما PLA برای پرینت سه بعدی دارای تنوع رنگی بسیار بالاتری است. پلی لکتیک اسید قابلیت تراش با CNC را دارد اما به طور معمول به صورت ورق یا بلوک در دسترس نیست. رایج ترین نوع موجود از پلی لکتیک اسید به صورت گرانول می باشد که برای تزریق پلاستیک مناسب می باشد. برای تنظیم خصوصیات مواد، گرانول ها برای تزریق پلاستیک در قالب معمولاً با هم مخلوط می شوند.

خصوصیات پلی لکتیک اسید چیست؟

حالا که می دانیم کاربردهای آن چیست، بیایید برخی از خواص اصلی پلی لکتیک اسید را بررسی کنیم. PLA به عنوان یک پلی استر “ترموپلاستیک” طبقه بندی می شود و این نام مربوط به نحوه واکنش پلاستیک به گرما است. برعکس پلاستیک های “ترموست” مواد ترموپلاستیک در نقطه ذوب مایع می شوند (در مورد PLA از 150 تا 160 درجه سانتیگراد). یک ویژگی مهم و مفید در ترموپلاستیک این است که می توان آنها را تا حد ذوب گرم کرد، خنک کرد و دوباره بدون تخریب گرم کرد. ترموپلاستیک ها به جای سوختن به حالت مایع تبدیل می شوند، که به آنها اجازه می دهد به راحتی تزریق و سپس بازیافت شوند.

استفاده از PLA برای ساخت ظروف نگهدارنده غذا

استفاده از PLA برای ساخت ظروف نگهدارنده غذا

در مقابل پلاستیک های ترموست فقط یک بار قابل گرم شدن هستند. مواد ترموست بعد از اولین گرمای وارد شده به حالت جامد در می آیند و در نتیجه یک تغییر شیمیایی ایجاد می شود که قابل برگشت نیست. اگر برای بار دوم سعی کنید یک پلاستیک ترموست را در دمای بالا گرم کنید به راحتی می سوزد. این ویژگی باعث می شود مواد ترموست نامزد ضعیفی برای بازیافت شوند.

آیا PLA سمی است؟

در حالت جامد ، خیر. پلی لکتیک اسید (PLA) تجزیه پذیر است. این ماده اغلب در جابجایی مواد غذایی و ایمپلنت های پزشکی که با گذشت زمان در بدن تجزیه می شوند استفاده می شود. مانند بیشتر پلاستیک ها، استنشاق و یا جذب آن به در حالت بخار یا مایع در پوست یا چشم ممکن است سمی باشد. مراقب باشید و به دستورالعمل های استفاده از پلیمر مذاب توجه کنید.

مضرات پلی لکتیک اسید چیست؟

PLA دمای ذوب نسبتاً کمی دارد. این امر آن را برای کاربردهای دمای بالا کاملاً نامناسب می کند. حتی مواردی مانند قرار گرفتن در اتومبیل گرم در تابستان نیز می تواند باعث نرمی و تغییر شکل قطعات شود. پلی لکتیک اسید برای نمونه سازی سه بعدی کمی شکننده تر از ABS است اما مزایایی نیز دارد. برای مقایسه کامل نحوه پرینت سه بعدی این دو پلاستیک این مقاله را بخوانید.

 

 

دانستنی هامواد اولیه

plaپلی لکتیک اسیدترموپلاستیکمواد اولیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.