نمونه اشیای ساخته شده از ABS

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) یک پلیمر ترموپلاستیک است. “ترموپلاستیک” (در مقابل “ترموست”) به نحوه واکنش مواد به گرما اشاره دارد. ترموپلاستیک ها در دمای معینی مایع می شوند. آنها را می توان تا نقطه ذوب گرم کرد، خنک کرد و مجدداً بدون تخریب قابل توجه دوباره گرم کرد. به جای سوختن، ترموپلاستیک ها مایع می شوند، که به آنها اجازه می دهد به راحتی تزریق شوند و سپس بازیافت شوند.

در مقابل، پلاستیک های ترموست فقط یک بار قابل گرم شدن هستند (معمولاً در طی فرآیند تولید با قالب تزریقی). اولین گرمایش باعث می شود مواد ترموست محکم شوند (شبیه اپوکسی 2 بخشی)، در نتیجه یک تغییر شیمیایی ایجاد می شود که قابل برگشت نیست. اگر برای بار دوم سعی کنید یک پلاستیک ترموست را در دمای بالا گرم کنید، به راحتی می سوزد. این ویژگی باعث می شود مواد ترموست نامزد ضعیفی برای بازیافت شوند. همچنین ABS ماده ای بی شکل است به این معنی که خصوصیات مرتب جامدات بلورین را به نمایش نمی گذارد.

ABS چگونه ساخته می شود؟

ABS معمولاً از طریق فرآیند امولسیون پلیمری می شود. امولسیون فرآیند ترکیب چند ماده در یکدیگر می باشد. ABS نیز توسط همین تکنیک با فرآیند معروف به پلیمریزاسیون توده ای مداوم ساخته می شود. در سطح جهان، متداول ترین روش ایجاد ABS، فرآیند امولسیون است. توجه به این نکته مهم است که چون ABS یک ماده ترموپلاستیک است، همانطور که در بالا ذکر شد، می توان آن را به راحتی بازیافت کرد. این بدان معنی است که یک روش معمول تولید پلاستیک ABS از پلاستیک های ABS دیگر است.

چرا از ABS استفاده می شود؟

ABS مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی فرساینده و یا ضربات فیزیکی دارد. ماشین کاری آن بسیار آسان است و دمای ذوب آن کم است. استفاده از آن در فرآیندهای تولید توسط قالب تزریقی یا پرینت سه بعدی بسیار ساده است. علاوه بر این اکریلونیتریل بوتادین استایرن نسبتاً از قیمت ارزانی برخوردار است. پلاستیک ABS به دلیل پایین بودن دمای ذوب، معمولاً در شرایط گرمای زیاد استفاده نمی شود. این ویژگی ها منجر به استفاده از این ماده در تعداد زیادی از مجصولات در طیف وسیعی از صنایع می شود.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن برای چه استفاده می شود؟

کاربردهاب بی شماری برای ABS وجود دارد. از دکمه های کیبورد کامپیوتر، جعبه ابزارها، قاب پریزهای دیواری، بدنه تلفن های همراه، و اسباب بازی های LEGO از جمله شناخته شده ترین آنها هستند.

پرینت سه بعدی و ساخت نمونه اولیه

 

دانستنی هامواد اولیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.