پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت سه بعدی یا تولید افزایشی فرآیند ساخت جسم سه بعدی از روی فایل دیجیتال می باشد. در فرآیند تولید افزایشی جسم مد نظر به صورت لایه لایه با قرار گزاری مواد اولیه تولیدش روی هم قرار می گیرند تا در نهایت آن جسم با تکنولوژی پرینت سه بعدی ساخته شود. هر یک از این لایه ها یک برش خیلی نازک از جسم در دست تولید می باشند.

نحوه کار با پرینتر سه بعدی چگونه است؟

برای شروع به پرینت سه بعدی شما ابتدا نیاز به فراهم کردن طرح سه بعدی دارید. برای تهیه طرح سه بعدی شما می توانید خود به طراحی سه بعدی آن بپردازید و یا از هزاران مدل رایگان در وبسایت های کتابخانه طرح سه بعدی یافت می شود استفاده کنید.

طراحی سه بعدی

برای طراحی سه بعدی نرم افزارهای بسیاری در اختیار دارید. بسته به نوع نیازی که دارید می توانید از بین نرم افزارهای طراحی سه بعدی صنعتی و یا نرم افزارهای open source استفاده کنید. عمدتا برای کاربران تازه کار در نرم افزار Tinkercad را پیشنهاد می دهیم. نرم افزار تینکرکد به صورت رایگان در اختیار کاربران گذاشته شده. کاربران می توانند آن را بدون نیاز به نصب بر روی سیستم از طریق مرورگر خود استفاده کنند. همچنین در وبسایت تینکرکد کلاس های آموزشی رایگان برای کاربران جدید وجود دارد . این نرم افزار به شما قابلیت گرفتن خروجی های STL و OBJ برای پرینت سه بعدی داده شده است.

حال که مدل سه بعدی خود را دارید، مرحله بعد تنظیمات پرینتر سه بعدی و یا اسلایس است.

اسلایس: از فایل قابل پرینت به پرینتر سه بعدی

در اصل اسلایس کردن طرح به معنی تبدیل مدل سه بعدی شما به صدها یا هزاران لایه نازک است که این امر توسط نرم افزار تنظیمات پرینت انجام می شود. بعد از اسلایس شدن طرح، فایل شما آماده ساخت است. شما میتوانید آن را به پرینتر سه بعدی انتقال داده و ساخت لایه به لایه آن را آغاز کنید.

صنعت پرینت سه بعدی

بهره گیری از این تکنولوژی در صنایع به اوج خود رسیده است. در واقع تعداد مشاغل و صنایعی که هنوز از این شیوخه ساخت استفاده نمی کنند بطور روزمره دچار کاهش است. در گذشته تولید افزایشی برای ساخت نمونه اولیه و یا پروتوتایپینگ استفاده می شد. امروزه پیشرفت های متعدد در این عرصه باعث شده تا این این فرآیند به یک تکنولوژی تولید جدید تبدیل شود. اکثر نیاز فعلی به پرینت سه بعدی صنعتی می باشد. اما مجله Acumen Research and Consulting بازار این تکنولوژی را تا سال 2026 حدود 41 میلیارد دلار تخمین زده است. با پیشرفت چشمگیر این صنعت می توان گفت که تولید افزایشی باعث نه تنها تحول صنعت، بلکه زندگی ما را نیز تغییر خواهد داد.

دانستنی ها

پرینت سه بعدیتولید افزایشیدانستنی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.