cura interface

اولین قدم در آموزش نرم افزار Cura آشنایی بیشتر با آن است. نرم افزار تنظیمات پرینت سه بعدی Cura توسط شرکت تولید کننده پرینتر سه بعدی Ultimaker و جامعه کاربران فعالش توسعه داده شد. به دلیل حضور گسترده این شرکت در جامعه open source این نرم افزار بطور رایگان ارائه شد و تا به امروز هم اینگونه مانده است. طی سال ها Cura حتی پروفایل پرینترهای سه بعدی رقیبان خود را به نرم افزار اضافه کرد. دانلود نرم افزار Cura
شما می توانید فایل STL مورد نظر را مانند نرم افزارهای دیگر با drag and drop وارد Cura نمایید. این نرم افزار به شما مسیر حرکت نازل، مدت زمان پرینت، و میزان مصرف متریال را به شما نشان می دهد. شرکت Ultimaker همچنان Cura را آپدیت می کند و همچنین به کاربران این اجازه می دهد که پلاگین های خود را توسعه دهند. بدین شکل Cura می تواند همیشه در خط اول توسعه و پیشرفت قرار بگیرد. همچنین در بخش های آزمایشی Cura گزینه های متعددی برای کسانی که مشتاق به تحقیقات و توسعه در پرینت سه بعدی هستند وجود دارد.
نرم افزار Cura مناسب برای هم مناسب برای مبتدیان و هم مناسب برای استفاده حرفه ای و صنعتی می باشد.
تنها نقطه ضعف این نرم افزار این است که گزینه مدت زمان پرینت در این برنامه حدود 10-20 درصد با مدت زمانی واقعی تفاوت دارد.

آموزش نرم افزار CURA

پس از نصب و راه اندازی نرم افزار Cura، شما با پنجره افزودن پربنتر جدید مواجه می شوید. در این پنجره بر روی دکمه Add a non-networked printer کلیک کنید تا لیست گزینه های برند و مدل پرینترهای مختلف برای شما باز شود. در خصوص پرینتر سه بعدی Datis Pro شما می توانیید گزینه Creality>CR-10s Pro را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه add کلیک کنید.

منوی افزودن پرینتر در cura

پس از آن صفحه تنظیمات پرینتر برای شما نمایش داده می شود. در این قسمت شما اطلاعات فنی پرینتر خود که شامل (ابعاد چاپ، قطر فیلامنت مصرفی، …) را وارد کنید و سپس روی دکمه Next کلیک کنید.

پنجره تنظیمات پرینتر در cura

پس از پایان یافتن مراحل تعریف پرینتر سه بعدی برای Cura شما هم اکنون می توانید شروع به اسلایس فایل های STL, OBJ, و یا 3MF کنید. برای این کار شما می توانید از گزینه (File>Open file(s استفاده کنید و یا با کشیدن و انداختن فایل خود رو صفحه آن را اضافه کنید. اگر از دسته کاربرانی هستید که تجربه طراحی زیادی ندارید، شما می توانید از هزاران طرحی که به صورت رایگان در سایت های مختلف موجود هستند استفاده کنید.

برای حرکت در محیط Cura  شما می توانید از کلیک چپ برای چرخاندن بستر ساخت، نگه داشتن دکمه shift و کلیک راست جابجا کردن زاویه دید، و scroll برای زوم کردن استفاده کنید.

محیط گاربری نرم افزار cura

در قسمت سمت چپ نرم افزار گزینه های برای جابجایی، چرخ، و مغیاس مدل خود دارید. اولین گزینه در این لیست گزینه Move می باشد که می توانید از آن برای جابجا کردن مدل روی بستر ساخت استفاده کنید. گزینه بعدی Scale است که برای تغییر مغیاس مدل شما بکار می رود. گزینه سوم Rotation و یا همان چرخش برای تغییر زایوه مدل حین پرینت در محورهای x, y , z می باشد. در آخر گزینه Mirror را داریم که به شما اجازه می دهد مدل خود را در زوایای مختلف تغییر جهت دهید. در ادامه این قسمت دو گزینه دیگر وجود دارد که جلوتر به کاربردهای تخصصی آنها می پردازیم.

منوی حرکتی مدل سه بعدی در cura

تنظیمات پرینت

بعد از انجام تنظیمات لازم برای مدل خود در قسمت سمت راست به Print Settings و یا تنظیمات پرینت رجوع می کنیم. در بخش اول این منو تنظیمات فیزیکی مدلی که می خواهید آن را پرینت کنید می باشد. اولین گزینه در قسمت Quality گزینه Layer height می باشد که رزولوشن و ضخامت لایه پرینت مدل را تعیین می کند. در نظر داشته باشید رقمی که در این گزینه وارد می کنید حتما باید کوچکتر از سایز نازل نصب شده روی دستگاهتان باشد. به دلیل اینکه تمامی پرینترهای عرضه شده در بازار بطور استاندارد با نازل 0.4 ارائه می شوند، Cura بصورت پیشفرض سایز نازل شما را 0.4 تعیین می کند، در غیر این صورت از یکی بودن سایز نازل در نرم افزار با نازل نصب شده روی دستگاهتان اطمینان حاصل فرمایید.

گزینه های بعدی در قسمت Shell گزینه های Wall Thickness و Top/Bottom Thickness می باشند. این گزینه ها مستقیما ضخامت پوسته مدل پرینتی شما را تعیین می کنند. نحوه محاسبه برای این گزینه ها به این شکل می باشد که Wall Thickness ضریب سایز نازل شما می باشد، و Top/Bottom Thickness ضریب رزولوشن شما.

قسمتی بعدی در این قسمت Infill می باشد. گزینه های داخل این بخش تراکم درونی مدل شما را تعیین می کنند. شما می توانید از طریق این گزینه حجم داخلی و ساختار آن را طبق نیاز فنی خود برای مدل در دست ساخت انتخاب کنید.

منوی تنظیمات پرینت در cura

مواد اولیه

پس از تنظیم نمودن مشخصات فیزیکی مدل در قسمت Material شما نوع فیلامنتی که از آن برای پرینت استفاده می کنید را تعریف می کنید. شما می توانید بنا به نوع فیلامنتی که از آن استفاده می کنید در این بخش از تنظیمات دمای ذوب Printing temperature و دمای بستر چاپ Build Plate Temperature را طبق مشخصات روی بسته بندی فیلامنت خریداری شده وارد نمایید. برای مثال فیلامنت ABS دمای ذوب بین 220 تا 260 درجه سانتیگراد و دمای بستر بین 70 تا 110 درجه را لازم دارد، پس شما می توانید هر عددی مابین این ارقام وارد شده را استفاده کنید. لازم به ذکر است که دمای ایده آل برندها و متریال های مختلف فیلامنت متغییر هستند و شما باید هر فیلامنت را جداگانه تست کنید.

در ادامه تنظیمات مربوط به نوع فیلامنت مصرفی گزینه Cooling را داریم. چناچه از فیلامنت هایی با دمای ذوب پایین مثل PLA کار می کنید، حتما گزینه Enable print cooling را فعال کنید.

تنظیمات فیلامنت در منوی نرم افزار cura

گزینه های بعدی که قبل از پرینت نیاز به تنظیم آنها دارید گزینه های Support و Build plate adhesion هستند. با دقت به مدل در بستر ساخت متوجه می شوید که قسمت هایی از آن با رنگ قرمز مشخص شده اند. نرم افزار بطور خودکار زاویه هایی از طرح شما که پشتیبانی مناسب از لایه های زیرین خود ندارند را مشخص کرده. این لایه ها نمی توانند بدون داشتن پشتیبانی مناسب در جای دقیق خود تزریق شوند و در نتیجه بر اثر جاذبه به سمت پایین سرازیر می شوند. با فعال کردن گزینه Generate Support نرم افزار با افزودن ساختار کمکی جلوی ریزش لایه های پرینت بدون پشتیبان را می گیرد.

گزینه Build Plate Adhesion به شما کمک می کند تا جزئیات قبل ار پرینت لایه اول را کنترل کنید. هر کدام از این قابلیت ها استفده خاص خود را دارند. برای مثال گزینه Skirt خطی به دور طرح شما پرینت می کند تا نازل را قبل شروع پرینت مدل اصلی تمیز کند. گزینه Raft برای ساختن یک بستر از فیلامنت شما زیر مدل اسلایس شده می باشد. این گزینه اغلب برای پرینت فیلامنت هایی با دمای ذوب بالا که احتمال جدا شدن آنها از بستر ساخت زیاد است استفاده می شود.

آخرین گزینه Brim را نیز می توان برای فیلامنت های ذکر شده استفاده کرد ولی بیشترین کاربرد آن برای مدل های است که سطح لایه اول پرینت آنها بسیار کم است. با فعال کردن Brim نرم افزار Cura دیسکی با شکل طرح لایه اول شما به دور مدل شما اضافه می کند تا با این کار از چسبندگی درست لایه اول پرینت خود مطمئن شوید.

تنظیمات فیلامنت در منوی نرم افزار cura

حال که تنظیمات پرینت خود را وارد کردید می توایند با کلیک روی دکمه آبی رنگ Slice مدل را برای پرینت بارگذاری کنید. پس از اتمام پروسه اسلایس اطلاعات مدت زمان پرینت، متراژ و وزن مواد مصرفی به شما داده می شود. حالا شما می توانید با save گرفتن از تنظیمات بر روی رم، پرینت خود را شروع کنید.

اسلایس در cura

این مطلب به صورت مکرر شامل بروزرسانی برای افزودن اطلاعات می شود. با ما همراه باشید.

آموزش نرم افزار

curaslicerاسلایسرپرینت 3 بعدیتنظیمات پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.