مقایسه abs و pla

در پست های قبلی مطالبی در زمینه تفاوت متریال های فیلامنت پرینت سه بعدی برایتان فراهم کردیم. در این پست به تفاوت تنظیمات پرینت بین فیلامنت PLA و ABS می پردازیم.

PLA
فیلامنت PLA خوش پرینت ترین متریال برای پرینت سه بعدی میباشد. آنچنان خوب که مفاهیم پرینتر سه بعدی FDM بر مبنای استفاده از PLA توسعه داده شد. دمای ذوب پایین و تهیه شدن آن از مشتقات گیاهی باعث شده استفاده از آن برای کاربر خانگی هم آسان باشد. برای مثال دمای ذوب لازم برای پرینت PLA بین 180 تا 220 درجه بوده و حتی میتوان آن را بدون صفحه داغ هم پرینت کرد. این ویژگی ها باعث میشود که که کاربر بتواند فقط با داشتن خود پرینتر سه بعدی و تنظیمات مناسب پرینت های موفق داشته باشد. لازم به ذکر است برای پرینت PLA حتما باید گزینه Cooling fan را فعال نموده تا فیلامنت تزریق شده مدام در حال خنک شدن باشد.

ABS
اما برای پرینت ABS به شرایط خاص تری نیاز دارید. از آنجا که دمای ذوب بالایی دارد شما به پرینتری نیاز دارید که توان ارائه دمای نازل بین 240 تا 270 درجه و دمای تخت بین 90 تا 100 درجه را داشته باشد که اغلب پرینترهای سه بعدی دسکتاپ فاقد این شرایط میباشند. همچنین نه تنها برای پرینت ABS باید گزینه cooling fan را خاموش کنید, بلکه برای عدم ترک خوردن مدل و یا جدا شدن آن از صفحه داغ شما باید دستگاه خود را داخل محفظه داغ و یا Heat chamber بگذارید تا دمای محیط پرینت شما را بین 70 تا 100 درجه بطور اتوماتیک تنظیم کند. برای پیشگیری بیشتر از جدا شدن مدل از صفحه داغ میتوانید از گزینه brim برای ایجاد سطح چسبندگی بیشتر به صفحه در لایه اول پرینت نیز استفاده کنید.


اخطار
پلاستیک ABS جزو مشتقات نفتی بوده و برعکس PLA تجزیه پذیر نمیباشد. همچنین ABS حرارت دیده از خود گازهای سمی ترشح میکند که برای سلامتی زیان آور میباشند. پس محفظه پرینت شما حتما نیازمند سیستم تهویه مناسب است.

مواد اولیه

absplaتنظیمات پرینتفیلامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.