در این مرحله قطعه شما چاپ شده است. اگر بخواهید می توانید قطعه را مستقیما برای پروژه های خود استفاده کنید یا با پرداخت یا پولیش قطعه آن را برای رنگ آمیزی یا قالب گیری آماده کنید.

پرداخت قطعه بسته به نوع فیلامنتی که استفاده کرده اید متفاوت است در اینجا پرداخت دو نوع از فیلامنت های پر مصرف رو بررسی می کنیم:

فیلامنت PLA : برای این مدل فیلامنت از دو راه شیمیایی و مکانیکی میتونید استفاده کنید. برای راه شیمیایی باید از حلال pla یعنی کلرو فورم یا حلال های pla  که به صورت آماده هستند استفاده کنید که با قلمو می تونید حلال رو به سطح قطعه بزنید در روش مکانیکی یا از سمباده از سخت تا نرم استفاده کنید یا می تونید از دستگاه سندپلاست و از این قبیل دستگاه ها استفاده کنید.

در فیلامنت ABS کار بسیار راحت تر است و از دلایل محبوبیت این فیلامنت این نکته هم هست شما با حمام استون صد در صد می تونید قطعه را کاملا مشابه تزریق پلاستیک کنید در اینستاگرام و آپارات فیلم طریقه حمام استون قطعه به وسیله چاپگر گذاشته شده است.

روش مکانیکی هم با سمباده و یا دستگاه ها سندپلاست و …. انجام می شود اما بسیار راحت تر از فیلامنت pla است.

بعد از اینکه پرداخت قطعه انجام شد و سطح قطعه یکدست شد و لایه های پرینت از بین رفت، قطعه آماده رنگ آمیزی و قالب گیری هست. زیرا برای این دو کار حتما حتما باید قطعه پولیش شده باشد.

برای رنگ آمیزی از اسپری های رنگ و یا رنگ های اکرولیک می تونید استفاده کنید که برای این کار هم کلیپ های زیادی در اینستاگرام و آپارات گذاشته شده که همه مرحله به مرحله رنگ آمیزی توضیح داده شده.

برای قالب گیری هم روش های متفاوتی هست که مهم ترین نکته پرداخت و پولیش کامل قطعه هستش. قالب گیری با سیلیکون های ماسه و …