طراحی

اگر می خواهید محصول خود را از پایه طراحی کنید یا به فکر باز طراحی آن هستید، می توانید از نرم افزارهای بسیاری در این زمینه کمک بگیرید و طرح خود را به روش پرینت سه بعدی بسازید. به زبان ساده طراحی به کمک کامپیوتر شکلی از طراحی است که افراد به کمک نرم افزارهای طراحی انجام می دهند تا ایده ها، مدل ها و نمونه های اولیه آزمایشگاه را ایجاد کنند. نرم افزارهای طراحی در ابتدا با هدف کمک به طراحی و مدل سازی فنی، توسعه پیدا کرد، اما به طور گسترده ای در صنعت مورد استفاده قرار گرفت. پس از طراحی جسم مورد را با پسوند stl ذخیره کنید و در نرم افزار اسلایسر بارگذاری کنید، نرم افزارهای طراحی مثل : کتیا، راینو، سالیدورکز، مایا، اسکچاپ و غیره.

لازم به ذکر است که طراحی سه بعدی برای چاپ با پرینترهای سه بعدی نکات ریزی دارد که باید حتما رعایت شود در ادامه مطلب آنها را با شما بازگو خواهیم کرد.

مواردی که در طراحی برای چاپ سه بعدی باید حتما رعایت شود

در طراحی برای چاپ سه بعدی باید ضخامت دیواره های طراحی شده ضریبی از نازل باشد، به عنوان مثال اگر نازل شما 0/4 است، باید ضخامت دیواره های طرح 0/4 یا 0/8 یا 1/2 و …. باشد. برای بررسی بهتر طرح خود فایل خود را در نرم افزار Cura باز کرده در قسمت View Mode گزینه Layers4 طرح خود را لایه به لایه هایی که قرار است چاپ شود ببینید، شما دقیقا با این گزینه طرح خود را به همان صورت که قرار است چاپ شود می بینید. اگر در این قسمت طرح شما مشکلی نداشته باشد یا لایه ها یک دست باشد و تکه تکه نباشد یعنی طرح شما آماده است. این مورد بیشتر برای آن دسته از دوستانی گفته شد که طرحی خاص دارند و باید حتما طراحی شود.

نکته دیگر در طراحی برای آن دسته از عزیزانی که قصد طراحی قطعات صنعتی و ابزار خور دارند، برای نقاطی که جای پیچ یا مهره و … جایگذاری می شود، 0/2 الی 0/3 آفست در نظر بگیرند چاپ شود پیشنهاد ما به این دسته از دوستان این است که طرح خود را از ابتدا قطعه قطعه طراحی کنند و اگر بتوانند به صورت قطعات جفت شونده طراحی شود خوب طبیعتا نتیجه بهتری نسبت به دوستانی که طرح کلی را برش داده اند، می گیرند نکته دیگری که در طراحی مطرح است، طرح هایی که نیاز به ساپورت گذاری دارند (منظور از ساپورت داربست هایی است که برای قسمت هایی از طرح که شیب بیش از معمولا 45 درجه گذاشته می شود تا طرح هنگام چاپ ریزش نداشته باشد) اگر قطعه نهایی چاپ شما توسط خودتان یا طراحتان انجام می شود، می توانید ساپورت های مورد نظرتان را خودتان در طراحی لحاظ کنید که هم از ساپورت گذاری خود نرم افزار بهتر است و هم با گذاشتن فاصله ای میلی متری بین ساپورت و قطعه از به جا ماندن جای ساپورت در طرح نهایی جلوگیری کنید.

اسکنر سه بعدی

(اسکنر سه بعدی دستگاهی است که به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های مربوط به شکل و ظاهر اجسام مثلا رنگ می پردازد. فناوری های بسیار مختلفی می توانند در ساخت اسکنرهای سه بعدی مورد استفاده قرار گیرند; هر فناوری همراه با هزینه ها; مزایا و محدودیت های خاص خود را دارد.

ما برای انتخاب طرح سه روش را به دوستان معرفی کردیم در روش دوم که اسکن کردن قطعه است توجه داشته باشید با توجه به اندازه قطعه خود، اسکنر مخصوص آن را تهیه نمایید. و بعد از اسکن شدن طرح مورد نظر را مشاهده کرده و با نقاطی که بدون اتصال مانده اند را حتما اصلاح کنید (باز طراحی طرح اسکن شده در نرم افزارهای طراحی) زیرا اگر این نکته را در نظر نگیرید طبیعتا دستگاه پرینتر همان قطعه ناقص را چاپ خواهد کرد.

دانلود طرح از سایت

شما به راحتی می توانید از سایت های زیر دیدن فرمایید و طرح سه بعدی مورد نظر خود را به صورت رایگان دانلود کنید روش سومی که ما به شما برای انتخاب طرح پیشنهاد کردیم خیلی از مواردی که در بالاتر اشاره کردیم مدنظر قرار داده زیرا در این سایت ها طراحی های حرفه ای مخصوص پرینت مجموعه طرح هایی آپلود کرده که با توجه به طرح های متعدد در همه زمینه ها گزینه مناسب و بی دغدغه ای برای انتخاب است. قبل از اقدام به طراحی یا اسکن اگر طرحتان خاص نیست حتما نگاهی به سایت های زیر بیندازید.

https://www.thingiverse.com

http://grabcad.com

http://www.yeggi.com

https://sketchfab.com

https://www.tinkercad.com

https://www.myminifactory.com

https://www.cgtrader.com

https://pinshape.com

https://us.gallery.xyzprinting.com

کلام آخر در طراحی، نکاتی که طراحان در خروجی stl گرفتن از نرم افزارهای طراحی باید رعایت کنند. انتخاب مقادیر مناسب، پارامترهای مش بندی stl است که باعث می گردد تا سطح مدل زبر و چند ضلعی یا صاف و منحنی تر شود که با این مقادیر امکان بالابردن حجم طرح و عدم پردازش در نرم افزار پیش بیاید طرح خود را با پسوند obj خروجی بگیرد که حجم پایین تر بیاید.

در ادامه آموزش نرم افزار رابط دستگاه برای اسلایس فایل STL آموزش کار با دستگاه را در کلیپی جامع و کاربردی خواهید دید.

همان طور که در کلیپ آموزشی ملاحظه کردید مفاهیم و کارآیی هر یک از تنظیمات به صورت کامل گفته شد که با توجه به مدلی که برای چاپ در نظر دارید، مقادیر آنها را تعیین کنید زیرا این تنظیمات در کنار نوع فیلامنت مهم ترین اصل در کیفیت چاپ قطعه خروجی شماست. هر یک از تنظیمات اصلی اگر براساس نیاز مدل شما تعیین نشود چاپ موفق و مورد قبولی نخواهید داشت، توجه داشته باشید در ابتدای کار عمده مسائلی که در چاپ با آنها روبرو می شوید نتیجه مستقیم تنظیمات شماست. با چند چاپ اول کاملا این نکته برایتان مشهود می شود.