درباره ما

تاریخچه

شرکت داتیس داینامیکس از سال 1393 اقدام به تولید دستگاه های پرینتر سه بعدی با فناوری ساخت افزایشی نموده است. در ابتدای راه این شرکت فعالیت خود را با پرینترهای Open source پروسا شروع کرده و از سال 1396 تمرکز خود را بر روی ماشین آلات مکانیزم v-slot گذاشته. با استفاده از تحقیقات و تجربیات متعدد تیم فنی مجموعه در استفاده از این مکانیزم در پرینترهای سه بعدی و دیگر ماشین آلات صنعتی، داتیس توانسته اینگونه فناوری ها را بومی سازی کرده و آن را در دسترس عموم بگذارد. همچنین تجارب کادر فنی این مجموعه باعث شده که داتیس داینامیکس در زمینه خدمات پس از فروش و پشتیبانی فنی نیز پیشتاز باشد.

  • رعایت استانداردهای جهانی
  • خدمات پس از فروش
  • پشتیبانی فنی

پرینتر سه بعدی داتیس پرو

Datis Pro

پرینتر سه بعدی از جمله تکنولوژی های نسبتا جدید و بسیار کاربردی است که تقریبا در هر شغلی جایی برای خود باز کرده است. یکی از بزرگترین چالش های پیش رو در ورود به این صنعت فراهم کردن پرینتر سه بعدی بهینه و با کاربرد بالا در داخل کشور است. تیم داتیس داینامیکس با کسب سال ها تجربه در زمینه ماشین سازی صنعتی و نمونه سازی های متعدد توانست به بهترین کیفیت در تولید پرینترهای سه بعدی دست یابد.

در این بخش به بررسی اجمالی پروژه پرینتر سه بعدی Datis Pro می پردازیم تا از مزیت های آن نسبت به پرینترهای سه بعدی دیگر رونمایی کنیم.

مکانیزم حرکتی

اولین چالش در ساخت یک پرینتر سه بعدی تعیین کردن محورهای حرکتی آن است. بعد از بررسی های انجام شده و تجارب کار با مکانیزم های حرکتی دیگر، مکانیزم V-slot به عنوان بهینه ترین گزینه برای ساخت پرینتر های سه بعدی داتیس داینامیکس انتخاب شد. مکانیزم  حرکتی V-slot تشکیل شده از چرخ های هرزگرد POM که سختی مانند فولاد را دارند و پروفیل های آلومینیوم مهندسی با شیار V و آلیاژ 6061 می باشد. روان بودن، بی صدا بودن، و استحکاک بسیار پایین این مکانیزم باعث شد تا از آن برای تمامی محورهای پرینتر سه بعدی Datis Pro استفاده شود. این محورها شامل دو پروفیل 20×40 برای هدایت محور Z، یک پروفیل 20×40 برای هدایت محور X و محل قرارگیری اکسترودر، و دو پروفیل 20X20 برای هدایت محور Y و صفحه داغ دستگاه می باشد.

سیستم اکسترودر

چالش بعدی در ساخت پرینتر سه بعدی Datis Pro سیستم اکسترودر آن بوده. اغلب پرینترهای سه بعدی داخلی و خارجی از سیستم اکسترودر Bowden استفاده می کنند. سیستم اکسترودر Bowden به این صورت است که برای وارد نکردن فشار به محور X موتور و اکسترودر هر دو بر روی بدنه پرینتر سه بعدی نصب شده و فیلامنت از طریق لوله PTFT بلندی به سمت هیتر و نازل هدایت می شود. نقطه ضعف این سیستم نداشتن ریترکشن مناسب و فرسایش سریع تر لوله PTFT می باشد که در نتیجه بر روی کیفیت پرینت نهایی تاثیر مناسبی ندارد. همچنین سیستم اکسترودر Bowden استفاده از فیلامنت های خاص را غیر ممکن می کند. با تقویت کردن محور X تیم داتیس داینامیکس توانست اکسترودر دایرکت درایو طراحی شده انحصاری خود را دقیقا در قسمت بالای هیتر و نازل قرار دهد تا دقت بالاتر و همچنین رینج استفاده از انواع متریال فیلامنت از جمله فیلامنت های منعطف را برای پرینتر سه بعدی Datis Pro امکان پذیر کند. در قدم بعد برای پرینت فیلامنت های دارای دمای ذوب بالا ،توان حرارتی قسمت Hotend و نازل دستگاه به دمای 300 درجه سانتی گراد ارتقاء یافته. با بهره گیری از این قابلیت ها پرینتر سه بعدی Datis Pro توانست این دسته از فیلامنت ها را نیز به لیست مواد اولیه قابل استفاده خود اضافه کند.

بستر چاپ

برای مححق کردن قبالیت پرینت تمام دسته بندی های مواد فیلامنت عمل بعدی افزایش توان حرارتی صفحه داغ دستگاه بوده. صفحه داغ های رایج و موجود در بازار از جنس pcb بوده که توان افزایش حرارت آن تا 80 درجه سانتیگراد بوده و جریان بالایی از منبع تغذیه دستگاه کشیده که در نتیجه در استفاده سنگین و مکرر باعث آسیب به دستگاه می شوند. از آنجایی که صفحه داغ پرینتر سه بعدی Datis Pro تولید انحصاری شرکت داتیس داینامیکس می باشد، صفحه داغ این دستگاه به قدری قدرتمند می باشد که توان آن برای ایمنی کاربران عادی به دمای 120 درجه سانتی گراد محدود شده است.

در انتخاب سطح بستر چاپ از آینه 4 میلیمتری استفاده شده. در برابر گزینه های دیگر آینه بهترین انتخاب از لحاظ انتقال حرارت، صافی بسیار بالا، پرینت لایه اول به صورت صیقلی، و سهولت تمیز کردن آن است. همچنین قیمت مناسب آن در صورت نیاز به تعویض برای مصرف کننده به صرفه تر است.

کالیبراسیون بستر چاپ پرینتر سه بعدی Datis Pro به صورت دستی بوده. از دلایل عدم استفاده از سیستم های auto bed level و تنظیم بستر خودکار، پیچیدگی استفاده از آن برای کاربران عادی می باشد. در سیستم های تنظیم بستر خودکار، کاربر می بایست از تنظیم بودن فاصله سنسور تا بستر، تراز بودن بستر با کالیبراسیون دستی، و تنظیم بودن offset سسنور از منوی دستگاه اطمینان یابد. همچین استفاده از این سنسورها همراه با هزینه های هنگفت بوده است. از آنجایی که تنظیم بستر ساخت پرینتر سه بعدی Datis Pro به صورت دستی می باشد کاربر می تواند با انتخاب 4 نقطه تعریف شده در منوی دستگاه و استفاده از پیچ های تنظیم بستر در دسترس، فاصله بین نازل تا بستر چاپ را در مدت زمان پایین و با سهولت تنظیم کند.

ساختار و قطعات

برای استحکام و جلوگیری از ارتعاش ، قطعات بدنه و شاسی پرینتر سه بعدی Datis Pro به طور کامل فلزی می باشد. قطعات کلیدی که شامل براکت های اتصال محورها هستند از آلومینیوم آلیاژ ساخته تا نه تنها از استحکام بالاتری در برابر حرارت برخوردار باشند، بلکه وزن سبک آنها نقش مهمی در روان بودن حرکت محورها ایفا می کند.

سیستم عامل

در حال حاضر firmware و یا سیستم عامل پرینتر سه بعدی Datis Pro مارلین نسخه 2.05 بوده که جدیدترین نسخه این نرم افزار است. از آنجایی که مارلین نسخه جدید با ورژن های قدیمی خود تفاوت بسیاری دارد، نصب آن بر روی پردازنده پرینترهای سه بعدی بدون کد نویسی و بهینه سازی قابلیت های آن طبق دستگاه ساخته شده امکان پذیر نمی باشد. در نتیجه پرینتر سه بعدی Datis Pro با بهره گیری از جدیدترین نسخه مارلین توانسته از دقت محاسباتی و پردازش دستورات بهینه تری برخوردار شود.

ویژگی های ظاهری

در طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی Datis Pro یکی از ویژگی هایی که به آن اهمیت داده شده زیبایی آن است. بر خلاف دستگاه های رایج در بازار با ظاهر پیچیده, Datis pro دارای طراحی مینیمال بوده و به جای رنگ تیره مرسوم در تمام برندها، از رنگی شادتر برای آراستگی ظاهر آن استفاده شده است.
همچین در پنل های زیر دستگاه از نورپردازی RGB برای افزایش جذابیت ظاهری آن استفاده شده که می توان رنگ ها و مدهای مختلفش را با استفاده از ریموت کنترل همراه دستگاه تغییر داد.

درباره ما

ماموریت و اهداف

نیروی جوان مجموعه داتیس داینامیکس با هدف تولید ملی در زمینه های الکترونیک و ماشین سازی صنعتی امید دارد تا بتواند در آینده ایران در فهرست بروزترین و با کیفیت ترین تولیدکنندگان ماشین آلات صنعتی باشد. همچنین تیم داتیس داینامیکس در نظر دارد در راستای اهداف خود، فراهم کردن آموزش و کمک به پیشرفت صنعت ملی را نیز جزو اولویت های خود بگذارد.

  • آموزشآموزش کاربران با مفاهیم الکترونیک و پرینت 3 بعدی
  • توسعهپیشرفت صنعت ساخت افزایشی در ایران
  • دسترسیارائه محصولات و خدمات با قیمت مناسب
  • ایده پردازیتعامل فناوری و نوآوری

دعوت به همکاری

ارتباط با ما و ارسال رزومه