وقتی صحبت از اولین چاپ می شود یعنی شما تازه پرینتر سه بعدی خریداری کردید و تجربه کار با این دستگاه را ندارید.

همانطور که می دانید پرینت سه بعدی 3 مرحله کلی داره: 1- طرح سه بعدی 2- جی کدگیری با نرم افزار اسلایسر 3- چاپ

مرحله اول: طرح سه بعدی شما یا اسکن شده یا طراحی شده و یا از سایت های رایگان دانلود شده، تنها نکته در این مرحله این است که در هر 3 حالت باید پسوند طرح سه بعدی شما STL باشد. حالا میریم برای مرحله بعد، نکاتی که باید در طرح سه بعدی رعایت بشه رو در مقاله ای جداگانه بررسی کردیم.

مرحله دوم: جی کدگیری با نرم افزار اسلایسر هستش در این مرحله شما نیاز به یادگیری مفاهیم اسلایسر دارید. نرم افزارهای اسلایسر زیادی وجود دارند که ما همیشه کیورا  (Cura) را به کاربران پیشنهاد می کنیم چرا کیورا ؟ این سوال را در مبحث دیگری مفصلا توضیح می دهیم.

مفاهیم اسلایسر شامل یادگیری معنی هر کدام از گزینه و کارایی اونهاست. که شما باید با درک این مفاهیم با توجه به قطعه چاپی خودتون اون ها را تنظیم کنید. برای مثال تنظیم ضخامت دیواره ها، میزان تراکم داخلی قطعه یعنی تو پر یا تو خالی بودن قطعه و یا دمای چاپ دراکسترودر و بستر گرم که در هر جنس از فیلامنت (مواد اولیه پرینتر سه بعدی) فرق می کند مستقیما در کیفیت ها تاثیر می گذارد و یا تنظیمات ساپورت گذاری برای قطعاتی که زاویه منفی دارند (ساپورت در پرینتر سه بعدی چیست؟)

خلاصه اینکه این موارد رو باید درک و تنظیم کنید آموزش نرم افزار اسلایسر حدودا یک ساعت هست و خیلی پیچیده نیست.

مرحله سوم چاپ: در این مرحله شما باید لول کردن دستگاه را یاد بگیرید و قبل از چاپ قطعه از لول بودن صفحه ساخت مطمئن باشید زیرا در صورت لول نبودن لایه اول به درستی روی صفحه گذاشته نمی شود و به هیچ عنوان نمی توانید چاپ موفق داشته باشید.

لول کردن یعنی چی ؟ تنظیم فاصله نوک نازل تا بستر چاپ لول کردن می گویند بسته به اینکه سایز نازل شما چند باشه این فاصله تغییر می کنه در نازل های 4/0 که بیشترین استفاده را دارند 3/0 یا به ضخامت یک ورق کاغذ معمولی می باشد فاصله نوک نازل تا بستر چاپ باید به اندازه ضخامت یک ورق کاغذ باشد. در پرینترها متفاوت این عمل بسته به نوع ساخت دستگاه متفاوت می باشد. در داتیس 4 نقطه در صفحه تعریف شده است که با دو یا سه بار تنظیم کردن این 4 نقطه بستر چاپ شما اصطلاحا لول می شود.

برای تنظیم فاصله هم 4 فنر و 4 مهره لول ناب تعبیه شده که با چرخاندن آنها در جهت عقربه های ساعت و برعکس آن فاصله تنظیم می شود.

بعد از لول کردن دستگاه شما با اتصال رم یا فلشی که حاوی طرح جی کدگیری شده هست به دستگاه دستور پرینت را می دهید. دستگاه ابتدا اکسترودر و بستر گرم را به دمای مورد نظر و تعیین شده می رساند و بعد از شروع به عملیات چاپ می کند. اگر تنظیمات اسلایسر موردی نداشته باشد و دستگاه لول باشد چاپ شما موفق خواهد بود.

من تجربه چاپ سه بعدی ندارم، آیا پرینتر سه بعدی مناسب من هست؟

کاملا طبیعی هستش که اکثر دوستان که تمایل به خرید پرینتر سه بعدی دارند تجربه قبلی نداشته باشند این صنعت، صنعت نوپایی هستش که چند سالی است در بازارهای جهانی و ایران مطرح شده و تقریبا 80% از کاربران هیچ آشنایی قبلی با پرینتر سه بعدی نداشتند و نهایتا بعد از 3 هفته اپراتوری پرینتر رو یاد گرفتند و آموزش صفر تا صد کار با دستگاه و آموزش نرم افزار اسلایسر بهتون ارائه میشه و آموزش ها بر این اساس تهیه شده اند که کاربر هیچ آشنایی با پرینتر سه بعدی ندارد. پس نگران این مسئله نباشید.

پرینتر سه بعدی از یک سری مباحث پایه تشکیل شده که با یک بار درک و یادگیری اپراتوری پرینتر رو یاد می گیرید. پرینتر سه بعدی یک ابزار و ماشین کارآمد هستش که در همه مشاغل قدیم و جدید کاربرد داره و جایی برای خودش پیدا می کنه و در مواردی هم باعث ایجاد مشاغل جدید میشه. به طور مثال خدمات چاپ سه بعدی یک شغل تازه است اما اگر شما یک قدم فراتر برید و یک محصول با دستگاه تولید کنید طبق تجربه دوستان بعد از 2 ماه هزینه ای که بابت خرید پرینتر کرده اید را جبران می کنید.

پرینتر سه بعدی جادوی جدید صنعت هستش که فاصله شما تا ایده ذهنیتون رو از بین میبره در آینده در هر خانه ای مثل لپ تاپ پرینتر سه بعدی هم جاگیر و کاربردی میشه.

هر فیلمی که شما ببینید و بخوان آینده رو توش به تصویر بکشین یک پرینتر سه بعدی خودنمایی می کنه.

بعد از تجربه چاپ سه بعدی دیگه نمی تونید پرینتر رو کنار بگذارید مگر اینکه کلا ایده پردازی رو رها کنید.

خوب توضیحات ما در مورد صنعت پرینتر سه بعدی بود ولی در کنار همه این موارد کیفیت ساخت خود پرینتر سه بعدی هم پارامتر مهمی برای کارکردن با پرینتر هستش یعنی ساخت دستگاه به گونه ای صورت گرفته باشد که شما بتونین به راحتی باهاش کار کنین و به مشکلات جانبی نخورید. داتیس یکی از بهترین پرینترهای تولید داخل هستش که بزرگترین مزیتش رضایت کاربرانش هست.

در تولید دستگاه همه موارد رعایت شده و یک محصول کامل و پرفکت به شما داده میشه تا از چاپ سه بعدی لذت ببرید. با داتیس ایده هاتون رو ملموس کنید.

ساپورت گذاری در پرینتر سه بعدی چیست؟

طرح های سه بعدی هستند که قسمت هایی از طرح اصطلاحا روی هوا هستند و هیچ اتصالی با صفحه چاپ ندارند مثلا در طرح سه بعدی چهره قسمت بینی از صورت بیرون زده است در چنین مواردی گزینه ای به اسم ساپورت در نرم افزار اسلایسر به شما کمک می کنه.

ساپورت یک گزینه تعریف شده در اسلایسر هستش که با فعال کردن اون، نرم افزار اسلایسر به صورت خودکار داربست هایی رو زیر مدل شما تعبیه می کند، تا اون قسمت از مدل که اتصالی با صفحه نداره روی اون داربست ها چاپ بشه و ریزش مواد نداشته باشیم. این داربست ها همان طور که از اسمشون پیداست تراکم کمتری نسبت به قسمت های اصلی طرح داره و شما می تونید تعیین کنید که با چه طرحی چاپ بشه چقدر فاصله تا مدل داشته باشد که بتونید به راحتی بعد از چاپ اون قسمت رو جدا کنید.

لازم به ذکر هستش که ساپورت گذاری به صورت خودکار انجام میشه و نیازی نیست شما اون رو طراحی کنید فقط هنگام جی کدگیری در نرم افزار اسلایسر باید گزینه ساپورت رو فعال کنید. یسری تنظیمات هم در این قسمت هست که آفست هر محور (z,y,x) تا مدل رو در ساپورت گذاری تعیین می کنید تا بعد از چاپ به راحتی از مدل جدا شود.

همان طور که می بینید کار با پرینتر سه بعدی اصلا سخت نیست و فقط چند روز تمرین لازم داره، این صنعت جذاب یکی از بزرگترین پیشرفت های اخیر در صنعت هستش که در اختیار عموم قرار گرفته پس ازش لذت ببرید.

 

دانستنی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.